Lager- og logistikejendomme - nye muligheder i et vanskeligt marked?

Efterspørgslen på lager- og logistikejendomme er steget markant de seneste år. Det skyldes dels, at priserne er steget så meget i andre segmenter, at lager og logistik er blevet interessant med forholdsvis høje afkast samtidig med, at der med stigende onlinehandel er brug for både centrale store lagerfaciliteter og last mile faciliteter.

Markedet har været nærmest støvsuget for ledige kvadratmeter, så den rette ejendom, i det rette trafikknudepunkt, er i høj kurs. Der bygges også nye, store faciliteter og selvom tomgangen har været svagt stigende, så kan markedssituationen hurtigt ændre sig igen, hvis udenlandske aktører, som for eksempel Amazon, gør alvor af deres planer om at komme til Danmark og lægge yderligere pres på markedet for lagerejendomme.

På denne konference ser vi på de nyeste trends og tendenser, bæredygtighed og infrastruktur, investeringer og udviklingen i et marked, hvor beliggenhed, tilgængelighed og tekniske faciliteter, mere end noget andet sted i ejendomsmarkedet, er helt afgørende.

for info og tilmelding 

Arrangør: Estate Media

Sted
Vandværket, Rabarbervej 2 København NV
Dato
Kursusdato